top of page
Koncert na fletbaner WIX.jpg

KONCERT NA FLET I ORKIESTRĘ SYMFONICZNĄ

 

Prawykonanie Koncertu na flet i orkiestrę symfoniczną Garego Guthmana odbyło się 30 kwietnia 2022 w studiu im Witolda Lutosławskiego w Warszawie a wykonawcami byli: znakomity solista i popularyzator muzyki współczesnej Łukasz Długosz wraz z orkiestrą Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego.

Kompozycja jest odbiciem współczesnych kultur, inspirowana i podkreślana w fragmentach zaczerpniętych z intensywności dzisiejszej, duchowości.

Pierwsza część koncertu wykorzystuje ogniste akcenty sekcji blachy i i perkusji, a także harmonię subtelnych harmonii, od dętych drewnianych, po melancholijne procesy pulsujących smyczków i harfy.

Część druga jest poświęcona delikatnym odcieniom sekwencji rytmicznych. Flet dominuje w górnych rejestrach w przypływie siły lecz czasami zostaje zmuszony do poddania się orkiestrowej strukturze harmonicznej - zręcznie wymykając się, by zapanować nad harmoniczną równowagą.

W części trzeciej orkiestra partneruje soliście, dzięki rytmicznej pulsacji, wywodzącej się z jazzowych korzeni. Bloki dźwiękowe instrumentów blaszanych dominują mając wsparcie instrumentów dętych drewnianych i oraz silnej grupy smyczków i perkusji.

Całość utworu jest utrzymana w obrębie charakterystycznych dla kompozytora połączeń skali 12 tonowej oraz skali jazzowej, które pomagają mu w obsadzaniu instrumentów w odpowiednich dla nich trybach i wymiarach harmonicznych.

Długość utworu - 30min. (wraz z kadencją)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SKŁAD ORKIESTRY

 

Vln.I, II / Viola / Cello / Double Bass

Flute I,II / Oboe I,II /  Cl. I,II /  Bs. I,II

French  Horn I, II, III, IV

Trumpet I, II, III / Trombones I, II, III / Tuba

Percussion I, II / Tympani/Harp

partytura i partie orkiestralne dostępne na zamówienie:
office@musicadocet.org

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

1. MAXIMGARY GUTHMAN
00:00 / 11:30
II. ESSENCEGARY GUTHMAN
00:00 / 09:18
III. PASSAGEGARY GUTHMAN
00:00 / 10:50
bottom of page