top of page
CLASSICS MEETS JAZZ
Watch Now

CLASSICS MEETS JAZZ

Ten innowacyjny projekt powstał w ramach programu Narodowego Centrum Kultury  „Kultura w sieci".

Koncert łączy utwory wykonywane przez solistów-wirtuozów muzyki klasycznej flecistę / wokalistkę / wiolonczelistę i harfistkę, przejmowane i rozwijane improwizacyjnie przez kwartet znakomitych muzyków jazzowych w składzie trąbka / fortepian / kontrabas / perkusja.

W wyrafinowanych utworach kameralnych muzyki poważnej skutecznie zacieraja się granice między klasyką, jazzem, muzyką improwizowaną i awangardą pomimo że Jazz i muzykę klasyczną zwykło się traktować jako odrębne światy. Owa odrębność, często wyolbrzymiana, nie jest aż tak znacząca, jak mogłoby się wydawać. Kompozytorzy muzyki poważnej precyzyjnie definiują graficznie każdy element utworu, pozostawiając wykonawcy stosunkowo wąski margines interpretacji. W przypadku muzyki jazzowej sytuacja jest odwrotna: notacja schodzi na drugi plan. Ma raczej charakter szkicowy i stanowi jedynie punkt wyjścia do kreowania utworu na żywo. To główny powód, dla którego dorobek kompozytora klasycznego mierzy się liczbą opusów, a jazzmana – ilością nagranych płyt.

 

Jazzmani często sięgają po muzykę poważną i interpretują ją po swojemu jako efektem tych zabiegów ma być nie etiuda czy techniczna wprawka, ale eksperyment, próba stworzenia prawdziwego kalejdoskopu muzycznego.

W tym unikalnym w skali światowej projekcie znajdują się utwory w zróżnicowanym brzmieniu instrumentalnym - nigdy wcześniej nie wykonywane i nie improwizowane w tym składzie muzyków -solistów klasycznych wraz z  zespołami jazzowymi. Ciekawym łącznikiem pomiędzy tymi dwoma zdałoby się różnymi estetycznie rodzajami sztuki wykonawczej jest wybór kompozycji muzyki klasycznej poszerzających rejony inspiracyjne tych obu muzycznych światów.

WYKONAWCY

Iwona Handzlik - sopran

Tomasz Strahl - wiolonczela

Łukasz Długosz - flet

Małgorzata Zalewska - harfa

Gary Guthman – trąbka/flugelhorn

Filip Wojciechowski - fortepian          

Paweł Pańta -  gitara basowa/kontrabas

Cezary Konrad - perkusja        

PROGRAM

Maurice Ravel - Vocalise-étude en forme de Habanera

Reynaldo Hahn - L'énamourée

Si mes vers avaient des ailes

Gabriel Faure - Après un rêve,

Pavane, Sicielienne

Felix Mendelssohn Bartholdy – Auf Flügeln des   Gesanges

Gary Guthman – Dalliance

Bernard Andrés - Chants de Miséricorde

Screenshot 2020-08-12 at 11.31.17.png

MD

bottom of page